Autoratlīdzības kalkulators – rīks individuālu darbu veicējiem!

Mūsdienās pastāv dažādi veidi, kā slēgt līgumu par darba veikšanu. Vienam tas būs visbiežāk pielietotais darba līgums, bet kādam, iespējams, darbs veicams, izmantojot autoratlīdzības principu. Lai noskaidrotu, kas ir autoratlīdzība un kādos gadījumos noder autoratlīdzības kalkulators, kas atvieglo ikdienu, turpini lasīt Aprekins.lv sagatavoto rakstu!

Kā jau visiem zināms – veicot kādu darbu vairumā gadījumu tiek saņemta samaksa. Par darba veikšanu nepieciešams maksāt arī nodokļus. Autoratlīdzības likums nosaka īpašu kārtību, kā tiek aprēķināts nodokļu slogs šāda veida darbu veicējiem, kā arī kārtību, kā tiek veikta nodokļu atmaksāšana. Kā tas notiek un kas jāatceras par autoratlīdzības līgumiem?

Autoratlīdzība – ko nosaka likums?

Autoratlīdzības līgumu drīkst slēgt, ja vēlas saņemt atlīdzību par kādu zinātnes, literatūras vai mākslas darbu, arī atklājumu vai kādu izgudrojumu. Autoratlīdzības darbi var būt, piemēram, zinātnieku, mākslinieku, literātu, komponistu, mūziķu vai arhitektu radīti. Bet kā ir ar autoratlīdzības nodokļiem – kā saprast kārtību? No autoratlīdzības tiek ieturēti autoratlīdzības nodokļi atkarībā no kopējā apmēra. 

Ja autoratlīdzība mēnesī nepārsniedz minimālo algu (430eur)

Nav jāreģistrējas Valsts Ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātājam un jāveic iemaksas, vienīgos nodokļus par autoratlīdzības sniedzēju maksā autoratlīdzības izmaksātājs no saviem līdzekļiem valsts kasē iemaksājot obligātās iemaksas autoratlīdzības ienākuma saņēmēja pensiju apdrošināšanai 5% apmērā no autoratlīdzības apmēra. 

Ja autoratlīdzība mēnesī pārsniedz minimālo algu (430eur)

Papildus obilgātajām iemaksām 5% apmērā, ko no atlīdzības summas valstij maksā autoratlīdzības izmaksātājs, autoratlīdzības saņēmējam nepieciešams:

  • reģistrēties VID sistēmā pašnodarbinātas personas statusā; 
  • Reizi ceturksnī veikt iemaksas 32,15% apmērā no brīvi izraudzītiem līdzekļiem, kas nevar būt zemāki par minimālo mēnešalgu (430eur).

Bet kas jāņem vērā, aprēķinot nodokļus un ienākumus?

Aprēķinos svarīga ir katra detaļa!

Svarīgi atcerēties, ka, aprēķinot mēneša ienākumus, autoratlīdzības veicējam jāņem vērā arī citi noteikumi, piemēram:

  1. citi ienākumi, kas var būt, ja, piemēram, autoratlīdzības saņēmējs stājies darba attiecībās ar kādu darba devēju;
  2. lai saprastu, vai ikmēneša samaksa pārniedz 430eur, no summas, ko izmaksā autoratlīdzības veicējam, jāatskaita darba radīšanas izdevumi  25% vai 50% apmērā, atkarībā no darba veida;
  3. nozīme ir arī tam, vai tiek iesniegtas autoratlīdzības atskaites – atceries, ja ikmēneša autoratlīdzības ienākumi pārsniedz 430eur, tās noteikti ir jāiesniedz VID deklarēšanas sistēmā. 

Jāatzīst, ka autoratlīdzības aprēķināšana paša spēkiem ir diezgan sarežģīts un pat laikietilpīgs process. Tādos gadījumos lielisks palīgs var būt autoratlīdzības aprēķina kalkulators. Kas tas ir un kā darbojas? Lasi un uzzini raksta noslēgumā!

Autoratlīdzības kalkulators – kā šis rīks darbojas?

Autoratlīdzības līguma kalkulators ir noderīgs ikvienam autoratlīdzības veicējam, saņemot ienākumus no kādas autoratlīdzības veikšanas. Kā tas darbojas?

  1. Atrodi kādu no internetā pieejamajiem autroatlīdzības kalkulatoriem.
  2. Ievadi tajā autoratlīdzības apmēru un atzīmē, kāda veida autoratlīdzības darbs ir veikts, lai noskaidrotu, cik procentu apmērā var atņemt darba radīšanas izmaksas.
  3. Atzīmē, kādas naudas apmērā un vai vispār tiks veiktas VSAOI (iemaksas 32,15% apmērā). 
  4. Iepazīsties ar rezultātu, kurā norādīts, kāda būs reālā naudas summa pēc nodokļu nomaksas. 

Autoratlīdzības kalkulators ir ērts un ļoti vienkārši lietojams rīks ikdienas lietošanai, un tas var atvieglot darbu ne tikai uzņēmumu grāmatvežiem, bet pašiem autoratlīdzību saņēmējiem. Ja Tu plāno tuvākajā laikā slēgt autoratlīdzības līgumu, bet neesi drošs par to, kādu samaksu saņemsi par padarīto darbu, nomaksājot nodokļus, atver aprekins.lv, atrodi autoratlīdzības kalkulatoru un aprēķini pavisam vienkārši!

Author: Māris

Digitālā pasaule var būt tik aizraujoša, un interesanta, tā nepārtraukti attīstās, un nekas nestāv uz vietas. Dažiem šīs izmaiņas liek justies neomulīgi, bet man tas ļoti patīk. Green Zebru izveidoju, lai būtu iespēja apspriest digitālos jaunus ar citiem entuazistiem. Māris.